Matúš Vallo Social

Bratislava - Matúš Vallo

Slovakia

Matúš Vallo

Bratislava

Bratislava
Coat of arms

Area

Total: 367 km2

Population

Total: 432,864

Postal zone

8XX XX

Area code(s)

421 2

Government

Mayor: Matúš Vallo

Matúš Vallo

Biography

Ing. Matúš Vallo (born 18 September 1977 in Bratislava) is an architect, urban activist, musician and Mayor of Bratislavaelected on 10 November 2018 with 36.5% of votes. Matúš Vallo went to secondary school in Rome, Italy. Throughout high school Matúš had a great interest for art and geometry, which he went on to combine through architecture. He graduated from The Faculty of Architecture at the Slovak Technical University in Bratislava in 2004. In 2010—2011 he received a Fulbright research scholarship to attend Columbia University where he worked on a project called City Interventions at the Columbia Laboratory for Architectural Broadcasting. At the time he was also running is own architecture firm, Vallo Sadovsky Architects.

Matúš Vallo

Biography

Matúš Vallo je architekt a odborník na mesto. Je autorom najkomplexnejšej publikácie o riešeniach pre Bratislavu - Plán Bratislava. K písaniu tejto knihy spojil 76 najlepších expertov na mesto z rôznych oblastí. Je zároveň uznávaným architektom a spolumajiteľom architektonického štúdia Vallo Sadovsky Architects. Študoval v Ríme a pôsobil v Londýne. Je tiež držiteľom Fulbrightovho štipendia na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Dvakrát získal pozvanie hovoriť na najprestížnejšej medzinárodnej konferencii o urbanizme CityLab, organizovanej Bloomberg Philanthropies. Napriek medzinárodným možnostiam svoju energiu naplno venoval Bratislave. Stojí za občianskym združením My sme mesto, Alianciou Stará Tržnica a Alianciou 500 bytov. Zakladal aj projekt Mestské zásahy, ktorý od roku 2008 vygeneroval viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20tich mestách. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za prímátora Bratislavy.

Bratislava

More info about city

Bratislava is the capital of Slovakia. With a population of about 430,000, it is one of the smaller capitals of Europe but still the country's largest city. The greater metropolitan area is home to more than 650,000 people. Bratislava is in southwestern Slovakia, occupying both banks of the River Danube and the left bank of the River Morava. Bordering Austria and Hungary, it is the only national capital that borders two sovereign states. The city's history has been influenced by people of many nations and religions, including Austrians, Bulgarians, Croats, Czechs, Germans, Hungarians, Jews, Serbs and Slovaks. It was the coronation site and legislative center of the Kingdom of Hungary from 1536 to 1783, and has been home to many Slovak, Hungarian and German historical figures.
More

Bratislava

Viac informácií o meste

Bratislava (Prehrať slovenská výslovnosť, nem. Pressburg, maď. Pozsony, do roku 1919 Prešporok/Prešporek, iné názvy pozri nižšie) je hlavné a rozlohou i počtom obyvateľov najväčšie mesto Slovenska. Podľa Štatistického úradu tu na konci roka 2017 žilo približne 430-tisíc obyvateľov, iné zdroje však hovoria, že tu reálne žije až približne 666-tisíc obyvateľov; ďalších 100-tisíc sem dochádza za prácou. Nachádza sa na úpätí pohoria Malé Karpaty, medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou. Mestom preteká rieka Dunaj, mimo centra aj rieka Morava. Bratislava leží na hranici s Rakúskom a Maďarskom, čím sa stáva jediným hlavným mestom na svete ležiacim na hranici troch suverénnych štátov. Je sídlom prezidenta, parlamentu i vlády; samosprávneho kraja. Od októbra 2019 bude Bratislava sídlom nového Európskeho orgánu práce ELA. Bratislava je tiež sídlom niekoľkých miestnych centrál medzinárodných organizácií, ako aj viacerých divadiel, múzeí, galérií, univerzít a ďalších inštitúcií. Dominantou mesta je Bratislavský hrad s charakteristickými štyrmi vežičkami a Dóm svätého Martina. Spomedzi moderných stavieb je najvýraznejší Most SNP na Dunaji. V historickom centre je vyhlásená pamiatková rezervácia. V mestskej časti Devín leží zrúcanina rovnomenného hradu.

A message from Matúš Vallo